Заходи з біобезпеки на свиногосподарстві – «до» чи «після» АЧС?

Практично в кожному номері ми звертаємо увагу на проблему АЧС, яка торкнулася майже кожної країни Європи та Азії. Намагаємося тримати в курсі свинарів та зацікавлених проблемою осіб.

Ще ніколи в історії вірус АЧС не мав таких можливостей, як зараз. Донедавна він дуже повільно розповсюджувався серед різних субпопуляцій свиней. Але те, що відбулося у 2018 році, було дещо новим. Проте механізм контролю розповсюдження інфекції, запобігання її поширенню й управління фермою після спалаху залишається незмінним. Це просто питання більш енергійного застосування всіх відомих заходів.

Швидкість реагування, дезінфекція транспорту, створення периметру, ліквідація бездомних тварин на постраждалій ділянці – ось деякі пункти, з яких складаються дії під час ситуації спалаху АЧС.

Дії у зоні спалаху

Заборонено:

- доступ стороннім особам, за винятком тих, які необхідні для виконання завдань щодо ліквідації спалаху та проведення дезінфекції;

- продаж та переміщення тварин;

- продаж кормів; - проведення будь-яких вхідних та вихідних перевезень, окрім тих, які пов'язані з ліквідацією АЧС;

- пропускати людей у домашньому одязі і взутті в зону спалаху.

Обов’язковою вимогою є встановлення карантинних постів на в’їзді та виїзді до території, визначеної як уражена АЧС.

Будь який транспортний засіб, що залишає зону спалаху, має бути продезінфікованим шляхом обробки всіх зовнішніх поверхонь.

Повинна бути забезпечена експозиція контакту деззасобу з поверхнями мінімум три години.

Перед входом в уражену зону контролю слід замінити одяг і взуття на контрольно-пропускному пункті.

Перед входом в зону контролю потрібно змінювати одяг і взуття на контрольно-пропускному пункті.

Обов’язкова ліквідація будь-яких бездомних тварин

На постраждалій ділянці обов'язково знищити всіх свиней безкровним способом, оскільки вірус АЧС міститься у великих кількостях у крові.

Утилізація всіх трупів тварин та побічних продуктів тваринництва в ямах глибиною не менше 4-х метрів.

Видалення тварин із загонів має відбуватись лише після того, як ями готові до спалювання та захоронення. Почніть з найбільш ураженої ділянки ферми, щоб обмежити кількість заражених свиней і мінімізувати вірусне навантаження на навколишнє середовище. Спалити всі трупи та продукти забою тварин.

Після спалювання прикрити ями ґрунтом та нанести на поверхню дезінфікуючі засоби. Тримайте персонал, залучений до евтаназії, на місці, доки його завдання не буде закінчено.

Упровадьте суворий протокол приймання / вивезення та зміни одягу в разі, якщо забезпечення присутності персоналу на місці неможливе.

Проведіть фумігацію для боротьби з гризунами, щоб попередити механічне та біоло- гічне розповсюдження вірусу.

Більш докладно про правильну дезінфекцію, заходи по недопущенню повторного зараження тощо можна прочитати у матеріалі національного консультанта ФАО Олександра Рєвнівцева, розміщеного у вересневому номері журналу.