Яким має бути догляд за свиноматкою під час опоросу та лактації?

Належний догляд за свиноматкою в період поросності, опоросу та лактації є засобом для досягнення мети — отримання великого виводка здорових новонароджених поросят, які залишаться здоровими та швидко зростатимуть. Догляд у цей період теж має підготувати свиноматку до успішного повторного еструсу на ранньому етапі в рамках використовуваної системи відлучення та повторного запліднення. На момент опоросу свиноматка має перебувати в найкращому стані, що важливо як для неї самої, так і для очікуваного виводка. Її слід годувати правильно збалансованим раціоном у рекомендованій кількості, щоб новонароджені поросята були міцними й добре розвивалися. Програма охорони здоров’я стада має захищати свиноматок від носіїв захворювань під час поросності й необхідна для максимальної виживаності поросят протягом перших тижнів життя та для їх ефективного зростання до відлучення й реалізації на ринку. Зі свиноматками слід доглядати обережно й за регулярним щоденним графіком.

Дегельмінтизація свиноматок. Якщо є ознаки зараження глистами, свиноматкам слід провести дегельмінтизацію приблизно за два тижні до їхнього переходу в загони для опоросу. Обробку від зовнішніх паразитів має бути здійснено не менше двох разів (згідно з інструкцією до використовуваного засобу) і також має бути проведено протягом декількох днів перед переміщенням свиноматок у приміщення для опоросу.

Підготовка приміщення для опоросу. В ідеалі весь блок опоросу потрібно повністю очистити від органічних речовин, продезінфікувати й залишити невикористаним протягом 5–7 днів, перш ніж у блок буде переміщено нову групу свиноматок. Якщо на практиці не вдається очистити все приміщення, перш ніж помістити нову свиноматку в загін, слід принаймні повністю очистити від органічних речовин і продезінфікувати всі індивідуальні загони для опоросу. Пам’ятайте: якщо загони не буде очищено досить ретельно, дезінфекційні засоби не дадуть бажаного ефекту. Існує чимало хороших дезінфекційних засобів, зокрема сполуки четвертинного амонію, йодоформні сполуки та інші, такі як луг, які можна використовувати, коли роботу очищення виконано добре. Деякі дезінфекційні засоби, зокрема ті, що містять кам’яновугільний дьоготь або луг, слід ретельно змити через кілька годин, особливо з поверхонь, які безпосередньо контактують зі свинями.

Миття свиноматки. Перш ніж помістити свиноматку у загін для опоросу, вимийте її соски й живіт теплою водою з м’яким милом. Це усуне бруд та фекалії, які можуть містити численні бактерії, здатні викликати діарею в підсосних поросят. Ця процедура також усуває яйця аскарид, які можуть бути джерелом інфекції для поросят.

Годування свиноматки. Перед опоросом свиноматок можна годувати так, як їх годували під час поросності, тобто обмежити кількість корму до 1,8–2,7 кг на день залежно від погоди та умов утримання. Чимало свинарів часто повідомляють про кращі результати від згодовування свиноматкам перед опоросом проносного раціону для профілактики закрепів. Можна запобігти закрепам або вилікувати їх, перейшовши на дієту, що має проносну дію, додавши 9 кг солей епсома на 1 тонну корму чи 6 кг хлориду калію на тонну корму або використовуючи борошно льону як частину білка в раціоні чи інгредієнти, які створюють ефект ситості. Наповнювачі (зокрема вівсяні або пшеничні висівки) можна використовувати як 25 % зерна для створення раціону; у деяких районах перевагу можна віддавати іншим волокнистим кормам, таким як люцерна чи буряковий жом. Потрібно видалити додаткові протизакрепні інгредієнти та наповнювачі з раціону свиноматки незабаром після опоросу. Вода має бути у вільному доступі, але не можна допускати її проливання води, яке здатне спричинити намокання загону.

Докладніше про це читайте в листопадовому (№ 9/2021) номері журналу та на сайті в матеріалах наших партнерів.

http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/hogslat1_0.pdf