А як ви заготовляєте буряковий жом?

Жом буряковий у годівлі ВРХ використовується вже тривалий час і справедливо вважається гідною заміною частини силосу, адже має здатність підвищувати молочну продуктивність і прирости живої ваги під час вирощування та на відгодівлі. Хоча він високо цінується, його вважають ризиковим кормом, оскільки він надзвичайно швидко псується й втрачає поживність під час зберігання у так званих «жомових ямах».

Отже, постає питання щодо необхідності його консервування задля збереження поживності та попередження контамінації токсинами. До комерційних методів консервації жому бурякового відносять висушування (центрифугування, сушку до вологості 14–17 % із подальшим гранулюванням або без нього) та закладання в тюки (обмотування стрейч-плівкою) з внесенням інокулянта (закваски). Із сухим жомом усе зрозуміло: стабільний для транспортування на далекі відстані та зберігання у звичайних умовах сипучий продукт, придатний для відвантаження насипом, біг-бегами або мішками. Але використання на промислових фермах потребує додаткової технологічної операції – регідрації (замочування в теплій воді на 6–12 годин). Згодовування великої кількості не відновленого сухого жому призводить до проблем із рубцевим травленням.

Зазвичай такий продукт виробляють цукрові заводи, і більшість його відправляють за експортними контрактами, бо його висока повна вартість (ціна з доставленням і регідрацією) робить використання сухого жому в раціонах ВРХ у сучасних реаліях України економічно необґрунтованим.

На ринку можна зустріти пропозицію тюкованого жому. Продукт придатний до транспортування, але потребує спеціальних умов завантаження та розвантаження, зберігання (важливо не пошкодити оболонку) та підготовки до згодовування (розтюковування).

Дешевшою та технологічнішою методикою консервації є закладання центрифугованого (віджатого до вологості 60–75 % – суха речовина 25–40 %) жому бурякового в рукави з внесенням інокулянта (закваски). Із метою заощадження на транспортуванні жому бажано використовувати транспорт, який доставляє буряки на цукровий завод.

Але що робити, якщо можливості отримати центрифугований жом усе ж таки немає, а необхідність використовувати жом в раціоні є? У такій ситуації теж є вихід. Детальніше про способи виробництва жому та досвід, яким поділилася компанія Biomin, у жовтневому номері журналу та на сайті в матеріалах наших партнерів.