Важливі чинники благополуччя свиней

Для правильного розвитку та ефективного росту свиней їх необхідно утримувати в комфортній, так званій термонейтральній зоні (ТНЗ). Це та температура, нижче за яку тварина має використовувати їжу як енергію, щоб зігрітися (коли настає так звана критично низька температура (КНТ)). На іншому кінці шкали у кожної свині є точка температури, вище від якої вона використовує енергію, щоб позбутися тепла (свиня починає важко дихати), це так звана критично висока температура (КВТ). За температури вище від КВТ споживання їжі знижується доти, поки в кінцевому підсумку тварина починає відчувати сильний стрес і повністю припиняє їсти.

Потрібно пам’ятати, що є температура, яку показує термометр, а є та, яку відчуває тварина, так звана ефективна температура. Вона залежить від різних факторів: температури повітря, швидкості руху повітря, температури стін і стелі та характеристик підлоги. Контролер мікрокліматом може показувати температуру в межах заданої, однак свиням може бути некомфортно. Це можна оцінити за тим, як вони лежать, збившись у купу, або, навпаки, тримаються занадто окремо. Нездатність підтримувати комфортну ефективну температуру є одним з найбільш важливих факторів, які провокують розвиток хвороб.

Відносну вологість повітря слід підтримувати в межах від 60 до 80 %. Але вплив вологості на комфорт тварин так само залежить і від температури. Висока температура навколишнього повітря є головною причиною теплового стресу, однак підвищена температура в поєднанні з високою відносною вологістю та недостатнім рухом повітря може ще швидше спричинити в свиней тепловий стрес. Індекс теплового стресу враховує як температуру, так і відносну вологість повітря і може бути використаний для визначення того, коли дорослі свині почнуть відчувати тепловий стрес.

Вентиляцію потрібно підтримувати на контрольованому рівні, щоб свині залишались у своїй термонейтральній зоні і щоб токсичні гази віддалялися належним чином. Системи з механічною вентиляцією повинні мати аварійну сигналізацію, щоб визначити, коли відбувається збій, і передбачати альтернативні засоби вентиляції в такому випадку. Систему аварійної сигналізації слід перевіряти не рідше одного разу на сім днів, а на випадок відмови електропостачання має бути доступна резервна система. Неконтрольовані системи вентиляції, або ті, що виходять з ладу, можуть спровокувати втрату сотень свиней на фермі.

Свиням необхідно мати достатньо світла для задоволення своїх поведінкових і фізіологічних потреб. Варто зауважити, що світловий період має бути не меншим від природного. Також має бути достатньо світла для проведення ефективних щоденних перевірок. Достатнє освітлення відіграє важливу роль у максимальному збільшенні репродуктивної ефективності свиней.

 

Докладніше про це читайте в № 2–6/2022 та на сайті в матеріалах наших партнерів:

www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/hogslat_20.pdf