Тепер Український Молочний Індекс (УМІ) рахується по молоку гатунку екстра!

Про це повідомив на своїй сторінці у фейсбуці економіст інвестиційного департаменту ФАО Андрій Ярмак.

"Трохи передісторії – до того, як перейдемо до цифр – в 2012-13 році, коли ми розпочали молочний проект, питома вага «екстри» в виробництві була мізерною. Ніхто не розумів, навіщо старатися, щоб його отримувати. Я пробував довести, що це майбутнє, але тоді навіть переробники крутили пальцем біля скроні і говорили, що я не розумію нічого в молоці, і що ми не будемо ніколи нічого постачати до ЄС, а навіщо тоді старатися отримувати таке якісне молоко?!

Згодом, правда, коли пішов експорт до ЄС, виробники мені говорили, що самі були здивовані різницею в якості та смаку продуктів з якісного молока гатунку екстра, який, нагадаю, є стандартом в ЕС.

Тому для мене це – певного роду досягнення.

Врешті маємо зростання УМІ! І головна причина майже зовсім не в цінах на молоко, а знову в цінах на концентровані корми, які, врешті, почали дешевшати.

Отже:

  • УМІ в березні 2021 підскочив відразу на 7,1%, але…
  • УМІ березня 2021 був все ще найнижчим історично (ми маємо підрахунки за 10 років!) для цього місяця
  • перший квартал 2021 за рівнем прибутковості вийшов реально «курям на сміх» - найгірший за останні шість сезонів. Минулого року, наприклад, за перший квартал прибутки наших професійних виробників молока були на 66% вищими, ніж в Q1 року 2021го!
  • в першому кварталі 2021 наші виробники знизили прибутки майже на 30% порівняно до середнього показника за перші квартали попередніх 5 років!
  • ну й про позитивне – кормовий мікс подешевшав на 6%, а молоко подорожчало на 1%. Не густо, але хоч щось.

Нагадаю, що УМІ – це відношення ціни на сире молоко ґатунку екстра до вартості концентрованого кормового раціону в комерційних господарствах. Абсолютне значення УМІ аналізувати немає сенсу – воно ні про що не говорить, а ось динаміка УМІ дуже чітко показує зміни в прибутковості виробництва молока безвідносно інфляції та девальвації, адже ці два важливих фактори враховані в рівнянні через зміну цін кормів та молока. При цьому, в залежності від змін в рівнях ефективності, в окремих господарствах УМІ може зростати швидше або повільніше.

Чого чекати далі?

В квітні, як правило, ціни на молоко сезонно різко знижуються. Але враховуючи позитивні кормові тренди, будемо сподіватися на краще. Тим більше ціни на молоко в цьому сезоні нестандартно стабільні. Другий фактор – це позитив на світовому ринку, який поки що зберігається. Але Україна зараз не є експортером чи великим імпортером, тому цей фактор буде впливати не дуже суттєво. В середньому за останні роки квітень показував 7% падіння УМІ. Але зараз не дуже є куди ще падати".

Джерело: https://www.facebook.com