Сім’я – велика сила!

Віктор Чіркін, засновник «Лісової Ферми»:

… Родом я із смт Ставище Київської області. Десь п'ять чи шість років тому ми з дружиною переїхали з міста до невеликого селища, у якому мешкають батьки, маючи намір зайнятися фермерством. З одного боку, після роботи в офісі захотілося створювати щось своїми руками, щоб мати можливість бачити результати своєї праці, відчувати їх на дотик. З іншого – ми прагнули пов'язати своє подальше життя з виробництвом продуктів харчування, адже цей процес – невіддільна частина позаміського життя.

… Певний час не могли визначитися, чим саме будемо займатися, але, врешті-решт, вибір упав на сир. Мені стало цікаво, чи можливо приготувати його в домашніх умовах, використовуючи давні рецепти, створені 100–200 років тому, коли виробництво продуктів харчування ще не було індустріалізованим.

… Початок усьому задали батьки – Ігор та Вікторія, бо саме вони вирішили завести декілька кіз, щоби мати своє молоко й виготовляти сир. Коли ми з дружиною приєдналися до них, то тварин було вже близько десяти, а молоко й сир батьки частково продавали знайомим. Декілька років потому до виробничого процесу долучився ще й мій двоюрідний брат Ілля зі своєю матір'ю – моєю тіткою Тамарою. Моя мати, як і раніше, продовжує утримувати кіз, доїти їх. Батько, зі свого боку, відповідає за будівництво сироварні й допомагає, якщо виникає потреба, щось налагодити чи відремонтувати. Сумісна робота зблизила нас, ми тепер частіше зустрічаємося. Доброю традицією стали спільні сімейні обіди. Тобто родинна справа позитивно вплинула на наші стосунки. Передусім ми більше часу проводимо разом, а ще – навчилися взаєморозумінню, ладнати один з одним у будь-яких ситуаціях.

… Пам'ятаю, мама якось замовила закваски для йогурту, і разом із ними прийшли й закваски для сирів. І я замислився тоді, а як воно було раніше, коли люди не мали створених у лабораторних умовах заквасок, а сировари все ж виготовляли найрізноманітніші сорти сиру? «Загугливши» це питання, отримав багато цікавої інформації, яка в подальшому й стала мені в пригоді. Це було понад 4 роки тому, і протягом цього часу я, власне, і практикувався у виготовленні сирів. Спочатку виробляв сам, потім звернувся по допомогу до брата. Зараз же, передавши йому й тітці здобутий досвід, сам уже готую нечасто.

… Саме сироварінням я займаюся із січня 2016 року. Почалося все з декількох каструль і звичайної кухонної плити. Та вже до 2019 року ми закінчили будівництво окремого приміщення під сироварню. Хочу наголосити, що ми все робили своїм коштом. Гроші від продажу продукції знову інвестували в справу. Своїм прикладом я демонстрував, що все це – реально. Потрібно лише одне – працювати, працювати й працювати. … Якщо говорити про гроші, то це – приблизно 15 тисяч умовних одиниць. Та ця цифра не дає реальної картини, оскільки це – витрати на купівлю обладнання, матеріалів тощо. А будували ж ми своїми руками, гроші за це не отримували, відповідно, і не списували. Отже, більш реальною вартістю цього проєкту, як мені здається, буде цифра, збільшена у 2–2,5 рази. Інші нюанси, які ми не враховували, – це час та ресурси, витрачені на розвиток бренду «Лісова Ферма». А це не менш важлива частина роботи, яка проводилася протягом 5 років і продовжується й дотепер.

…Батьки завели кіз «домашньої місцевої породи». Увесь цей час, а це майже 10 років, вони купували породистих козлів ламанча й самостійно займалися селекцією поголів'я. Крім останніх декількох місяців, ми не купували козине молоко, а використовували виключно те, що давали наші тварини. Коров'яче ж молоко спершу купували в знайомих із сусіднього села, котрі утримували корів, а на початку 2019 року перейшли на фермерське.

… Ми працюємо не кожен день, а лише із середи до суботи, і, з огляду на продаж продукції це виходить приблизно 500 л.

…Оскільки моя особиста зацікавленість у сирі розпочалася саме з питання: «Як же його виробляли раніше?», то це, зрештою, і визначило нашу відмінність від інших. Ми готуємо сир переважно «як раніше», використовуючи не лабораторно, а власноруч виведені кисломолочні культури. Асортимент поки що невеликий: декілька видів твердих і напівтвердих сирів, окремо з козиного й коров'ячого молока.

…Мій підхід базується на наших особистих потребах. Є сири, що подобаються нашій родині або мені особисто. Саме їх я вивчаю, починаю готувати, відпрацьовую рецепт, технологію і через місяць-два отримую результат, котрий відповідає моєму первинному запиту. Саме тому, наприклад, я не готую голубий сир, бо він мені не дуже смакує.

…Ми досі реалізуємо свою продукцію виключно кінцевому покупцеві, тобто ми є молочниками для невеликої кількості сімей, але готуємо для них не сметану й кисломолочний сир, як традиційно склалося, а м'які сири, йогурти, твердий сир.

…Останні декілька тижнів я провів поза фермою, щоби мати можливість безпосередньо займатися розвитком справи, не будучи залученим у робочі процеси зсередини. Я навчив брата дуже добре готувати сир. Він тепер – справжній майстер своєї справи. Мені ж потрібно зрозуміти, куди прямувати далі. Глобальні плани поки що озвучувати не буду, оскільки вони ще не відпрацьовані. Скажу лише, що виробництво сиру не залишу, навпаки, планую виробляти його якнайбільше.