Що ви знаєте про випарне охолодження?

  • Правило 80–27;
  • подовження терміну служби випарних касет;
  • чому не слід використовувати систему випарного охолодження між 22:00 та 10:00;
  • як швидкість повітря сприяє ефективному використанню системи випарного охолодження.

Термін експлуатації системи випарного охолодження залежить від декількох факторів, таких як якість води, техобслуговування системи і кількості годин роботи системи. Поговоримо про кількість робочих годин і про те, як їх можна зменшити, тим самим збільшивши термін експлуатації системи.

Ми знаємо, що ефект від системи випарного охолодження залежить від вологості вхідного повітряного потоку. Що сухіше повітря, яке надходить у приміщення, то більший ефект від випарного охолодження. Чи означає це, що випарне охолодження ефективне лише в пустельному кліматі з низькою вологістю? Правило 80–27 відповідає на це питання.

Чому про це важливо знати? Тому що найбільша ефективність від системи випарного охолодження відбувається тоді, коли відносна вологість повітря перебуває на рівні, нижчому за 80 %.

 

Правило 80–27

Вночі відносна вологість зазвичай становить більш ніж 80 %. Оскільки температура повітря починає підвищуватися вранці, відносна вологість у цей час падає. Коли температура піднімається вище 27 °С, відносна вологість падає нижче 80 %. Увечері — усе навпаки. Коли температура опускається нижче 27 °С, відносна вологість повітря піднімається вище 80 % (графік на рис. 1 показує взаємозв’язок між відносною вологістю та температурою).

 

Висушування касет = довший термін експлуатації системи

Деякі виробники використовують систему випарного охолодження цілодобово, пояснюючи це аргументом, що навіть невелике охолодження корисне (тож чому б не запускати систему безперервно?).

Якщо не дозволяти випарним касетам повністю висихати кожного дня, це значно скоротить термін їх служби.

 

Тунельна вентиляція — ключ до ефективної системи охолодження

Випарні касети — це лише частина всієї системи охолодження у пташнику. Ключем до максимальної ефективності системи випарного охолодження є переміщення повітря з належною швидкістю за допомогою тунельних вентиляторів.

 

Більше охолодження — більша вологість

Ще один цікавий факт, про який слід пам’ятати, — це те, що на кожні 0,55 °С охолодження, отримані від системи випарного охолодження, відносна вологість повітря збільшиться приблизно на 3 %.

Охолодження відбувається за рахунок випаровування води з касет у повітря, а отже, рівень вологи в повітрі збільшується в міру випаровування. Що більше охолодження виробляють касети, то більша кількість вологи додається в повітря. Отже, більше охолодження означає більше вологості

Докладніше про це читайте в № 7/2021 журналу «ТС» або на сайті в матеріалах наших партнерів

http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/hogslat_16.pdf