Пташиний грип: актуальна інформація

Основним фактором поширення грипу птиці у світі є інфіковані збудником дикі птахи. Аналіз міграції диких перелітних птахів вказує, що Україна розташована на перехресті кількох їхніх міграційних шляхів, тому ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами з неблагополучних країн, територій, зон існує постійно. Під час весняної, осінньої міграції та в роки аномально теплих зим цей ризик істотно підвищується.

Грип птиці відноситься до транскордонних захворювань, які неможливо зупинити, обмеживши переміщення товарів через кордон, оскільки основним фактором поширення є інфікована дика перелітна птиця. Найбільш дієвим заходом контролю транскордонних захворювань є раннє їхнє виявлення та вжиття заходів з ліквідації, спрямованих на мінімізацію ризиків їхнього поширення за межі спалаху.

З метою мінімізації ризиків занесення збудників грипу птиці з території неблагополучних країн, раннього виявлення захворювання та вжиття оперативних заходів з ліквідації захворювання Держпродспоживслужбою впроваджена Система спостереження за грипом в Україні, яка базується на проведені активного та пасивного спостереження з використанням клінічних, серологічних (РЗГА), вірусологічних, молекулярно-генетичних (ПЛР) методів.

Програма лабораторного спостереження за грипом птиці серологічним (РЗГА), вірусологічним, молекулярно-генетичним (ПЛР) методом в Україні здійснюється відповідно до «Державного плану моніторингу інфекційних хвороб птиці на території України» (далі – Державний план моніторингу).

Для оперативного реагування в разі підозри виникнення грипу птиці в Україні вже понад 15 років функціонує система ранньої «тривоги» (раннього виявлення захворювання), яка базується на:

  • проведені контролю за клініч- ним станом птиці як приватного сектору, так і птахогосподарств;
  • виконанні «Плану дій при підозрі загибелі (захворювання) птиці на високопатогенний грип», який розроблений для своєчасного реагування на загибель птиці, встановлення діагнозу, та регламентує щохвилинні дії спеціалістів Держпродспоживслужби у разі підозри загибелі (захворювання) птиці на високопатогенний грип.

Детальніше про механізми захисту від занесення збудників грипу птиці в птахогосподарства та вимоги до власників птиці читайте у січневому номері журналу.