Нова пандемія? У Європі намагаються подолати пташиний грип вакцинацією, але попереджають про ризик для людей

Вірус H5N1, або пташиний грип, продовжує свою ходу Європою. Менш ніж за півроку в одній тільки Франції було знищено 16 мільйонів заражених свійських птахів, що змушує уряди країн розглянути ризиковані методи боротьби з вірусом.

На Заході Європи знищенням хворої худоби займаються спеціальні ветеринарні бригади. Вони використовують метод умертвіння тварин за допомогою вуглекислого газу, що вважається гуманним.

Але останнім часом фахівці не справляються із напливом заявок. Так, фермеру Крістіану Друену з Вандеї, Франція, довелося відключити систему охолодження в пташнику, і заражені кури помирали від теплового удару протягом декількох годин. Цей вихід йому порадили самі ветеринари, оскільки всі бригади на момент виклику були завантажені.

Масове знищення свійської птиці обертається втратою грошей як для фермерів, так і для санітарних служб. Так, з грудня 2021 року у Франції витратили 150 млн. євро на знищення хворих тварин. Все це змушує західноєвропейські країни шукати шляхи вирішення проблеми, розглядаючи навіть найспірніші рішення.

Так, нідерландські вчені розпочали випробування вакцин від пташиного грипу. Вакцинація свійської птиці від цього вірусу раніше не проводилася, оскільки вважається, що вона не зможе зупинити поширення хвороби так само ефективно, як вибракування хворих особин.

Крім того, фахівці побоюються, що масова імунізація птахів змусить вірус мутувати у пошуку нового носія. І ним може бути людина — подібні випадки з різними штамами пташиного грипу вже траплялися.

Так, у 2013 році в Китаї штамом H7N9 заразилося 453 особи. З них померло 175.

А H5N8, який тривалий час інфікував лише тварин, у 2021 році перейшов на людей. У Росії було зафіксовано сім випадків захворювання. Щоправда, всі вони виявилися легкими і пацієнти вижили.

29 квітня, знову в Китаї, пташиний грип діагностували у дитини. Цього разу збудником став штам H3N8, що мутував.

ВООЗ вважає, що пташиний грип H5N1 може перерости у всесвітню пандемію, якщо вірус зазнає рекомбінації генів з вірусом грипу людини, тобто набуде нових властивостей. Перебудова може статися, якщо природний носій H5N1, скажімо, качка, стане передатною ланкою для широко поширеного субтипу грипу типу А (наприклад, H1N1, H1N2, або H3N2) та високо патогенного субтипу грипу типу А H5N1.

При цьому, розробка та випробування вакцин вимагають часу та значних коштів.

За словами патологоанатома Жана-Люка Герена з Національної ветеринарної школи Тулузи, вакцинація птахів проводиться лише у тому випадку, якщо інфекцію не вдається контролювати класичними методами.

Поки що питання імунізації птахів від H5N1 у Франції перебуває на розгляді. У той же час, у США поки що зайняли вичікувальну позицію — масштаби поширення хвороби на американських птахофермах нижчі, ніж на європейських. І все ж фахівці попереджають про те, що ситуація може змінитися досить швидко, тому Міністерство сільського господарства розпочало тестування нових вакцин проти пташиного грипу, а також модифікацію наявних препаратів.

І це — не зайва обережність. Керол Кардона, ветеринар та фахівець з пташиного грипу з Університету Міннесоти стверджує, що на розробку стратегії з вакцинації птахів можуть піти роки.

Джерело: https://health.nv.ua