Невидимі злодії та неминучі забруднювачі та як із ними боротися

Про що, як ви думаєте, йтиметься далі? Звісно, про мікотоксини. Основна небезпека мікотоксинів обумовлена тим, що їх неможливо виявити під час звичайного огляду зерна чи кормів, саме тому їх ще називають «невидимі злодії», «тихі вбивці» та «неминучі забруднювачі».

Небезпека мікотоксинів для великої рогатої худоби недооцінена. Серед практиків тваринництва існує переконання про те, що жуйні тварини менш сприйнятливі до шкідливих дій мікотоксинів завдяки високій активності мікрофлори рубця. Насправді метаболіти токсинів, які утворюються в рубці, можуть бути більш отруйними, аніж вихідні токсини, а отже, тварини не захищені ефективно від мікотоксинів.

В Україні найчастіше зустрічаються такі високотоксичні мікотоксини, як афлатоксини, охратоксини, тріхотеценові мікотоксини (токсин Т-2, деоксиніваленол, ніваленол), зеараленон, фумонизин, патулін і інші). Багато з них продукуються в зерні та зернопродуктах.

Уплив міотоксінов на велику рогату худобу спричиняє надзвичайну шкоду. В умовах молочної ферми зараження мікотоксинами підвищує частоту виникнення таких хвороб, як: зміщений сичуг, кетоз, затримка відділення плаценти, метрит, мастит й ожиріння печінки. Охратоксини ушкоджують переважно нирки, сполуки сімейства фумонізинів — печінку, нирки й центральну нервову систему тварин. Зеараленон має виражену гормоноподібну естрогенну дію і є причиною порушень репродуктивної функції у великої рогатої худоби. Афлатоксини вирізняються вираженими гепатотоксичними, імунодепресивними й канцерогенними властивостями.

Фермерам, заради уникнення проблем, варто регулярно аналі­зувати сировину та готові корми на наявність мікотоксинів. В ідеалі – час від часу проводити аналіз у спеціалізованій лабораторії на максимальний спектр мікотокси­нів і, з огляду на висновки, плану­вати профілактичні чи лікувальні роботи.

Хороша новина полягає в тому, що загрозу зараження мікотоксинами кормів можна знизити, застосовуючи адсорбенти мікотоксинів. На сьогодні на ринку продукції для тваринництва існує широкий спектр різних сорбентів токсинів на основі різних діючих речовин, які, відповідно, поділяються на: адсорбенти і дезактиватори мікотоксинів. Залежно від основних компонентів, адсорбенти діляться на неорганічні продукти (глинисті мінерали) та органічні продукти (стінки дріжджових клітин, живі мікроби / ферменти, активоване вугілля).

Як приклад дієвого адсорбенту на основі глинистих матеріалів, який застосовують на фермі в багатьох країнах світу, можна навести кормову добавку для адсорбції «Новазіл Плюс». Це природна смектитова глина, багата на монтморилоніт кальцію.

Під час застосування «Новазіл Плюс» міцно пов’язує мікотоксини в кормах, тим самим мінімізуючи їхній негативний вплив на організм тварин. Потрапляючи з їжею до травного тракту ВРХ, він перешкоджає всмоктуванню мікотоксинів, підвищуючи безпеку тварин у разі використання заражених кормів. Водночас адсорбент стабільний у кормі, не пов’язує поживні речовини й не має негативного впливу на продуктивність ВРХ.

Ефективність препарату підтверджена як науковцями, так і самими тваринницькими комплексами.

Детальніше про мікотоксини та застосування препарату «Новазіл Плюс» у травневому номері та в матеріалах наших партнерів на сайті.