Комплексна вакцинація проти міксоматозу та геморагічної хвороби в кролівництві

Не секрет, що саме вакцинація в тваринництві та птахівництві є необхідним запобіжним заходом, націленим на забезпечення здоров’я поголів’я, його збереження, продуктивність.

У кролівництві актуальною є вакцинація проти геморагічної хвороби та міксоматозу. Геморагічна хвороба (ГХК або вГХК) є найнебезпечнішим інфекційним захворюванням кролів, оскільки не піддається лікуванню. ГХК за інфікування штамами другого серотипу найчастіше перебігає в гострій та блискавичній формах. За такої умови загибель настає через 8–12 годин з моменту інфікування. За щільного утримання тварини заражаються швидко, за ланцюговим принципом. Таким чином, ГХК може призвести до загибелі 50–80 % поголів’я.

Небезпечність хвороби полягає ще й у тому, що за загрози тотального зараження невакцинованого поголів’я екстрена вакцинація може не допомогти: початковий ефект починається не раніше 7-го дня з моменту щеплення. А стійкий імунітет формується на 21–28-й день після вакцинації. Така особливість формування захисту — у пізні терміни — пов’язана з тим, що всі вакцини проти геморагічної хвороби кролів є інактивованими (неживими).

Міксоматоз кролів за рівнем загрози «посідає» друге місце після геморагічної хвороби, і небезпечність цього захворювання не слід ігнорувати. Міксоматоз також є вірусним захворюванням, яке характеризується тривалим інкубаційним періодом (9–14 діб), сезонний прояв — у період активізації кровосисних комах.

Хоча міксоматоз кролів, порівняно з геморагічною хворобою, є виліковним, усе ж цей фактор докорінно не змінює різниці економічних збитків між цими захворюваннями: витрати на лікування хворого на міксоматоз кроля можуть становити від 50 до 100 % вартості тварини. Окрім цього, слід враховувати те, що кролі, які одужали після міксоматозу, часто втрачають репродуктивну здатність. Доповнює невтішний перелік факт різкої та значної втрати маси кроля, який перебуває в стадії загострення захворювання, за рахунок впливу інфекційного агенту на ріст тварини, і не менш значущий фактор — ураження слизових оболонок носової та ротової порожнин, що робить споживання твариною корму болісним, іноді неможливим. Одночасно така патологія слизової носових ходів ускладнює процес дихання й може призводити до гіпоксії, задухи, кисневого голодування і, як наслідок, — до загибелі кроля.

Єдиним способом уберегти поголів’я від цих небезпечних захворювань є вакцинація. На сьогодні на ринку представлена низка вакцин проти ГХК, а також міксоматозу, включаючи комплексні, що поєднують в одній дозі два штами, а з появою на ринку вакцини «Лапімун Гемікс-3» — три штами.

Вакцина «Лапімун Гемікс-3» розроблена та освоєна у виробництві українською компанією «БІОТЕСТЛАБ». Препарат містить ізольований на території нашої країни штам геморагічної хвороби «БГ-04», виділений в Україні штам другого серотипу «ГБК-2», а також штам міксоматозу MAV/RK-13/20.

За своєчасної та регулярної профілактики вірусної геморагічної хвороби кролів методом вакцинації вакцинами «Лапімун Гемікс-3», а також «Лапімун Гем», «Лапімун Гемікс», а за необхідності — вакцинами «Лапімун Гем-2», ризик захворюваності на ГХК — близький до нульового.

 

Докладніше про це читайте у квітневому (№ 4, 2021) випуску журналу та на сайті в матеріалах наших партнерів.

http://www.ait-magazine.com.ua/sites/default/files/biotestlab_0.pdf