Гормональні препарати для ВРХ: обираємо правильно

Аналоги гонадоліберину (GnRH) широко використовуються для великої рогатої худоби з метою синхронізації статевої охоти й індукції овуляції, а також задля лікування фолікулярних кіст яєчників. Виробники аналогів спрямували свої зусилля на стабілізацію молекули та збільшення спорідненості до рецепторів, які сприймають ГнРГ. Як обрати препарат для найбільш ефективного та економічно вигідного використання? Які фактори мають значення під час вибору, а які є другорядними? Спробуємо розібратись на прикладі найбільш розповсюджених препаратів на ринку України та їхніх діючих речовин.

Для порівняння вибрані найбільш розповсюджені на ринку України Сурфагон (д. р. люлібе- рін), Оварелін (д. р. гонадорелін у формі диацетату тетрагідрату), Бусол (д. р. бусереліну ацетат). Усі ці препарати є аналогами гонадотропін-рилізинг гормону, але відрізняються за діючою речовиною, будовою та фізіологічним впливом на організм тварин. Розглядаючи ці фактори в міжнародних дослідженнях, вивчалася їхня дія в молочно-товарних господарствах України.

За даними міжнародних досліджень, проведених незалежними експертами, є значна різниця у фізіологічному впливі різних діючих речовин на організм тварин у однакових умовах проведення досліду. Однак слід зазначити, що іншими впливовими факторами є умови утримання (якість годівлі, температура та вологість навко- лишнього середовища тощо), які значно впливають на результати проведення дослідів навіть у межах однієї області.

Більш детально про дослідження використання гормонів та Бусолу зокрема та думки спеціалістів можна прочитати на сторінках січневого номеру та на сайті в матеріалах наших партнерів.