Аграріям не уникнути зростання податкового навантаження

Парламентський комітет з питань аграрної політики та земельних відносин підготував альтернативну схему підвищення податкового навантаження на сільгоспвиробників, пише "Комерсант-Україна". Замість введення однопроцентного збору за користування землею, обіцяного ще в лютому, депутати запропонували підвищити на 1% ставку фіксованого податку, але тільки для тих аграріїв, які орендують понад 100 га. Обсяг сплаченого сільгоспвиробниками податку повинен буде скласти 6 млрд грн.

Експерти вважають, що підвищення податкового пресу на аграріїв не призведе до автоматичного поліпшення добробуту сільської місцевості. Члени парламентського комітету з питань аграрної політики та земельних відносин пропонують змінити систему справляння фіксованого сільськогосподарського податку. Відповідно до законопроекту N10500, поданого на минулому тижні депутатами фракції Партії регіонів Валерієм Бевзенко і Григорієм Калєтніком, а також депутатом Романом Ткачем ("Наша Україна-Народна самооборона"), ставка фіксованого податку в розмірі 0,15% збережеться тільки для аграріїв, які володіють або користуються землями площею до 100 га (рілля, сінокіс, пасовища). З 2013 року при перевищенні цього порога ставка податку збільшиться до 1,15% від нормативної оцінки 1 га.

Введення градації стане стимулом для створення невеликих фермерських господарств, впевнені депутати. Ставки для інших видів земель залишаться незмінними: від 0,03% (сади в горах) до 1% (закритий грунт). Це не перша спроба депутатів посилити податковий прес на товаровиробників в аграрному секторі. У лютому Григорій Калетник уже пропонував ввести одновідсотковий збір за користування землею сільськогосподарського призначення паралельно зі сплатою податку на землю (див. "Комерсант" від 17 лютого). Профільний комітет навіть рекомендував цей документ до прийняття в першому читанні.

Однак, як заявив "Комерсант" Валерій Бевзенко, депутати вирішили відмовитися від цієї норми, оскільки знайшли більш ефективну схему наповнення місцевих бюджетів. За його підрахунками, виробники-платники фіксованого податку, які мають у власності або розпорядженні землі більше 100 га, використовують 25 млн га земель сільгосппризначення. При середній нормативній грошовій оцінці 1 га ріллі в 24 тис. грн надходження до місцевих бюджетів в результаті підвищеної на 1% ставки фіксованого податку повинні збільшитися на 6 млрд грн на рік. Раніше Григорій Калетник оцінив користь від одновідсоткового збору в 4,5 млрд грн. Експерти відзначають, що на фіксованому податку перебувають до 95% аграріїв, оскільки це дозволяє їм вести просту звітність, а також не платити податок на прибуток та земельний податок. Однак аналітик із земельних питань Української аграрної конфедерації Олександр Поліводський навіть підвищення фіксованого податку на 1% вважає значним. "Депутати думають, що аграрії багато заробляють, але щоб заробляти, необхідно стимулювати розвиток - забезпечувати стабільність інвестиційному клімату і податкової політики", - вважає він

Як повідомляв "Комерсант", аграрії були згодні платити збір до 1%, оскільки розуміли тяжке становище з фінансуванням села. Однак віце-президент Асоціації фермерів і приватних землевласників Микола Стрижак нагадує, що навантаження на платників фіксованого податку з урахуванням підвищення орендної плати вже становить 8% від нормативної оцінки землі. Гендиректор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа визнає, що відсутність належного фінансування сільської місцевості не сприяє розвитку інфраструктури.

Він не вірить, що уряд дозволить зробити село багатшими, оскільки при збільшенні доходів місцевих бюджетів "надлишки" будуть вилучатися в державний бюджет, наприклад у вигляді скорочення дотацій і субвенцій. У будь-якому випадку аграріїв змусять платити зайвий 1%: якщо не приймуть закон про підвищення фіксованого податку, на що Валерій Бевзенко розраховує до парламентських канікул, депутати розглядатимуть законопроект про введення однопроцентного збору.